Jak nauczyć szczeniaka czystości w domu ? Jak ODuczyć psa sikania w domu?
Nauka czystości szczeniaka - jak nauczyć czystości w domu młodego psa

Psy mają taką naturalną potrzebę aby sikać w innym miejscu niż ich legowisko - bo przecież nikt nie chciałby spać potem we własnych siuśkach - dlatego tę właśnie naturalną cechę szczeniąt wykorzystuje się podczas nauki czystości szczeniaka. Z jednej strony tak organizujemy życie w domu aby pies miał trochę ograniczoną przestrzeń a z drugiej strony pokazujemy psu gdzie jest miejsce na robienie siku. Jak dasz psu całe mieszkanie do dyspozycji to pies sam zrobi siku raz tu raz tam, z dala od swego legowiska ale będzie sikał w różnych miejscach - dlatego w pierwszych tygodniach trzeba psa trzymać np. w jednym pokoju a wyprowadzać psa do przedpokoju gdzie ma rozłożoną matę na której może sikać, po zrobieniu siku pies wraca do pokoju zabaw. Musisz jednak pilnować psa i co godzinę go zabierać w odpowiednie miejsce.

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze? Jak nauczyć psa żeby nie sikał w domu tylko żeby załatwiał się na dworze?


W całej tej nauce czystości szczeniaka niezwykle ważną rolę odgrywa Twoja systematyczność - bo pies poprostu z przyzwyczajenia ma robić siku na dworze - czyli nie możesz pozwalać na to że mały szczeniak siedzi 24h/dobę w domu i ciągle sika w domu - taki pies nie będzie chciał wychodzić poza dom na siku, bo przecież cały czas sikał w domu. Dlatego częste wychodzenie z psem to konieczność - pies ma się nauczyć, że siku robimy na spacerze a potem do domu wracamy na odpoczynek. To ma być taki rytuał, schemat, nawyk - nazwij to jak chcesz, ale częste wychodzenie z psem na zewnątrz i pilnowanie psa w domu aby nie sikał w domu to jest najważniejsza rzecz.

Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na matę? sikać w jednym miejscu w domu

 Jak nauczyć psa załatwiać się do kuwety?
Musisz w pierwszym tygodniu pokazywać psu gdzie robimy siku - dlatego jak pies bawił się aktywnie i biegał po domu i widzisz, że pies już robi się zmęczony (zwykle po godzinie) to można się domyślić, że zaraz pies zrobi siku i pójdzie spać. Zatem gdy pies kończy zabawę przypinam mu smycz i prowadzę go na miejsce gdzie jest mata do nauki czystości szczeniąt albo gdzie jest kuweta do której pies ma się załatwić - i jeśli trzeba to nawet bierzesz psa na smycz i tam z nim stoisz, nic do psa nie mówiąc bo go nie rozpraszać. Pies ma sam wyczuć że na macie lub w kuwecie jest trochę jego siuśków i to ma go zachęcić do sikania. Gdy pies zrobi siku na macie lub siku do kuwety to chwalisz psa i odpinasz mu smycz i pies idzie na drzemkę.

Co zrobić aby szczeniak nie sikał w domu?

To pytanie pokrywa się z tym wcześniejszym - a odpowiedź na nie jest bardzo prosta - poprostu pies musi zacząć bardzo często wychodzić poza dom na siku, czyli zaraz po swoim przebudzeniu i pod koniec intensywnej zabawy - pies ma się nauczyć poprzez skojarzenia, że tak wygląda rytm dnia - że na siku zawsze wychodzimy poza dom. Aby szczeniak nie sikał w domu musi przez w tygodnie regularnie wychodzić poza dom aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? jak oduczyć psa załatwiania się w domu?


Jeśli Twój pies dość często sikał w ostatnim czasie w domu, to aby oduczyć szczeniaka sikania w domu musisz tak jakby zacząć naukę od samego początku - czyli myjesz cały dom dokładnie aby nie było w nim zapachu psiego moczu i bardzo psa pilnujesz aby przypadkiem nie nasikał gdzieś za fotelem albo żeby nie poszedł do kuchni i nie zrobił tam siku gdy nikt nie patrzy, niech pies siedzi nonstop z tobą w jednym pokoju i co godzinę lub co dwie godziny wyprowadzasz psa na spacer i bardzo chwalisz za każde siku zrobione na trawniku.

Jak odzwyczaić szczeniaka od sikania w domu?


Ja bym zwinął wszystkie dywany i dobrze umył wszystkie podłogi a potem psa bardzo ostro pilnujemy co robi w domu, nie pozwalamy psu chodzić po całym domu - trochę ograniczamy psu wolność ale to wszystko tymczasowo - chodzi o to aby nauczył się że co godzinę lub dwie wychodzimy przed dom i tam jest czas na robienie siku. Nauka czystości u szczeniaków to głównie nadzorowanie psa i chwalenie za dobre zachowanie. A wpadek w domu trzeba unikać za wszelką cenę.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu? jak oduczyć rocznego psa sikania w domu?


Jeśli dorosły pies zaczął nagle sikać w domu - to mało prawdopodobne jest aby to wynikało z jego złośliwości - takie zachowanie, że dorosły pies sika w domu to zwykle jest związane z chorym pęcherzem psa - pies mógł się przeziębić lub złapał jakaś bakterię i ciągle mu się chce siku - dlatego pies nie wytrzymuje i sika w domu. Dorosły pies, który jest zdrowy zwykle potrafi wytrzymać nawet 10godzin bez robienia siku. Zatem jeśli pies dorosły zaczął sikać po domu to coś jest nie tak jak należy z jego zdrowiem (zwykle jest to zapalenie pęcherza lub jakaś choroba nerek, może to być też cukrzyca u psa). Inny aspekt to kontekst psychiczny - jeśli coś się zmieniło w domu i pies ma teraz większy stres niż wcześniej to może to być też sikanie na tle stresowym, więc warto się nad tym zastanowić co takiego się ostatnio działo, może zaszły jakieś zmiany w domu które zestresowały psa w ostatnim czasie.

Jak oduczyć psa sikania w nocy?


Ogólnie nie ma czegoś takiego w zakresie szkolenia psów jak oduczanie od sikania w nocy - poprostu jeśli szczeniak jest młody i jego pęcherz jest tak słaby że wytrzymuje tylko 3 godziny bez sikania, to niestety ale nie ma mocnych i pies musi w nocy zrobić siku - zatem albo wstajesz o 3 w nocy i wyprowadzasz psa na jedno krótkie siku - albo na noc rozkładasz psu kilka kroków od jego legowiska matę do nauki czystości i na tej macie ma być trochę psich sików - aby pies znalazł w nocy to miejsce i nasikał tam gdzie było wcześniej sikane. potem w dzień matę chowasz i uczysz psa, że wychodzimy poza dom na siku.

Jak długo trwa nauka czystości szczeniaka?

Bardzo wiele zależy od rasy psa - zwykle psy dużych ras szybciej się uczą czystości w domu a psy ras miniaturowych uczą się tego trochę dłużej. Często jest tak, że pies 4-5 miesięczny ma już na tyle silny pęcherz, że wytrzyma całą noc bez robienia siku i wychodzi na spacer 3-4razy dziennie, czyli przypomina to już zachowanie normalnego dorosłego psa. Choć tak naprawdę dorosły pies mógłby wytrzymać i 10 godzin bez wychodzenia na dwór na siku. Także najwięcej Twojej pracy czeka Cię, gdy masz psa 2-3miesięcznego, który ledwie 2 godziny wytrzyma bez sikania, z takim psem naprawdę często trzeba wychodzić lub uczyć go przez 2 tygodnie sikania na macie w domu, a potem jak pies trochę podrośnie to maty z domu zabieramy i uczymy psa, że siku robimy jedynie poza domem. To moim zdaniem najważniejszy zestaw pytań i odpowiedzi odnośnie nauki czystości u szczeniaków. Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie tego jak nauczyć czystości szczeniaka to pytaj poprzez ten formularz: www.szkola-doberman.pl/kontakt