Lęk separacyjny u psa - jak go pokonać, jak sobie z nim radzić? terapia

Lęk separacyjny u psa - czyli pies bardzo się boi zostać sam choćby na chwilę i wtedy wyje, szczeka lub demoluje mieszkanie


To jeden z problemów, który występuje dość rzadko u psów jednak gdy już się pojawi to jest bardzo dokuczliwy zarówno dla psa jak i dla właściciela. Bo pies z lękiem separacyjnym zostawiony sam potrafi bardzo niszczyć mieszkanie. Taki pies gdy zostaje sam oddaje mocz, kał i często też wyje lub szczeka przez długi okres czasu. Pies który cierpi na lęk separacyjny próbuje uciec z mieszkania w którym został zamknięty bo nie potrafi znieść samotności - dlatego tak bardzo niszczy mieszkanie. 


Lęk separacyjny u psa ze schroniska - czyli u psa adoptowanego

Psy ze schroniska dość często chorują na taki strach przed samotnością - pewnie nawet o tym nie wiesz, ale dużo psów trafia do schroniska właśnie z tego powodu, że bardzo wyły lub niszczyły mieszkanie gdy były zostawione same sobie. Ale niestety mało jest ludzi tak uczciwych aby podać prawdziwy powód dla które psa oddają. Dlatego biorąc do domu psa ze schroniska nigdy nie wiesz jak się zachowa gdy zostanie sam w mieszkaniu. Bo przecież w schronisku najczęściej był cały czas z innymi psami w boksie, a także mógł również w schronisku źle znosić samotność. Dlatego też ważne jest po adopcji psa ze schroniska aby od pierwszego dnia uczyć go zostawania samemu w domu.

Lęk separacyjny u dorosłego lub starego psa?


Objawy lęku separacyjnego mogą pojawić się u dorosłych psów gdy nagle zmieni się ich tryb życia, może to być adopcja do nowego domu, może to być zmiana trybu pracy właściciela. Najgorzej jest gdy pies jak był młody czyli miał 2-6 miesięcy cały czas siedział z Tobą w domu bo byłeś chwilowo bez pracy albo opiekowałaś się dzieckiem w domu i cały czas pies był przy Tobie - takie psy często nie ćwiczyły zostawania samemu i potem jak nagle zaczniesz chodzić na 8 godzin do pracy to pies może zachorować, tzn. pies będzie bał się samotności i będzie ze stresu gryzł wszystko co znajdzie w domu.
Do poczytania: jak pokonać lęk separacyjny u psa, metody pracy z lękiem separacyjnym u psów, lęk separacyjny u dorosłego psa ze schroniska

Przyczyny lęku separacyjnego u psów


Przyczynami lęku separacyjnego są poza predyspozycjami charakterologicznymi oczywiście braki szkoleniowe i błędy wychowawcze właściciela - pies musi uczyć się bycia samemu w domu, jednak trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, zostawienie nagle psa na parę godzin to żaden trening. Nauka zostawania samemu w domu musi obejmować kilka innych aspektów i pies musi się uczyć że zostawanie samemu jest fajne, że nic złego mu się wtedy nie dzieje.

Jak pokonać lęk separacyjny u psa?


Poprzez odpowiednie ćwiczenia z psem można w trakcie miesiąca nauczyć psa zostawania samemu - jest to orientacyjny 'średni czas' potrzebny na naukę. Są psy które nauczą się tego w tydzień, ale jeśli pies cierpi na zaawansowaną formę lęku separacyjnego z wszystkimi możliwymi negatywnymi objawami to nauczenie takiego psa zostawania samemu w domu może zająć i 2 miesiące.

Leczenie lęku separacyjnego u psów? Terapia


Czasami przy psach które cierpią na lęk separacyjny w zaawansowanej formie i głośno wyją przez cały dzień i tak bardzo próbują się wydostać z mieszkania, że aż robią sobie samym krzywdę np. tak mocno gryzą i drapią drzwi, że łamią sobie pazury i zęby to takim psom pomagamy również farmakologicznie, pies dostaje przez kilka tygodni leki na uspokojenie aby się tak bardzo nie stresował gdy zostaje sam - jednak pamiętaj, że podawanie psu leków nie zwalnia Cię z tego, żeby z psem ćwiczyć zostawanie samemu.

Gdzie szukać pomocy jeśli Twój pies cierpi na lęk separacyjny?