2 czerwca 2016

W jakim wieku uczyć psa komend?

W jakim wieku można uczyć psa komend?

Najlepiej zacząć uczyć psa komend gdy jest szczeniakiem i ma 8-12tygodni. Już w tak młodym wieku można uczyć psa komendy 'siad', 'leżeć' czy 'do mnie'.

Od jakiego wieku można uczyć szczeniaka komend?

W każdym wieku da się nauczyć psa nowych komend - można nawet stare komendy zastępować nowymi - możesz nawet nauczyć psa komend po angielsku gdy wcześniej wykonywał je po polsku.

Jakich komend można nauczyć psa?

To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie - możesz psa nauczyć tysiąca różnych rzeczy, od siedzenia spokojnie w jednym miejscu czyli komenda 'zostań' aż po zdejmowanie Ci skarpetek z nóg na komendę.

Pomyłki i nieporozumienia w trakcie uczenia psa komend.

Gdy uczysz psa komendy - ważne jest aby komenda występowała przed wystąpieniem danego zachowania u psa - gdy powtarzasz komendę a pies nie wykonuje jej, to tak naprawdę się jej nie uczy. Pies musi skojarzyć, że najpierw coś mówisz a potem dopiero coś się dzieje. Nie zadziała powtarzanie w kółko 'turlaj się, turlaj się' gdy pies siedzi przed Tobą i kompletnie nie ma pojęcia o co Ci chodzi. Tak niczego nie nauczysz psa. To samo się tyczy komendy 'do mnie' gdy pies wącha trawe i jest czymś zajęty a Ty w kółko wołasz 'do mnie, do mnie' a pies się nie rusza z miejsca tylko dalej stoi w miejscu to niczego nie nauczysz psa w ten sposób, nie na tym tresura psów polega.

To jakiej komendy uczymy psa zależy tylko od nas - czasami możesz pomyłkowo nauczyć psa czegoś innego niż planowałaś - wiesz dlaczego? Bo np. może się zdarzyć tak, że mówisz psu 'czekaj' gdy otwierasz drzwi, a pies wybiegnie Ci za drzwi - gdy zdarza się tak codziennie to czego to uczy psa? to tak jakbyś uczyła psa, że słowo 'czekaj' znaczy 'drzwi otwarte, możesz biec'.

Otóż ucząc swojego psa komend czasami lepiej mówić mniej niż więcej, często dużo lepiej jest prowadzić szkolenie psa poprzez naprowadzenie go na odpowiednie zachowanie i gdy pies nabierze płynności w prezentowaniu danego zachowania wtedy dopiero wprowadzamy komendę, tzn. że czasami ucząc psa np. 'turlaj się' przez dzień czy dwa uczysz psa jedynie poprzez gesty i pokazywanie psu smakołyków a gdy pies ładnie się turla po kilku seriach ćwiczeń wtedy dopiero zaczynasz mówić tę komendę psu.